وابسته به پارک علم و فناوری

استان چهارمحال و بختیاری

0383 222 9646

شنبه-پنجشنبه 24 ساعت شبانه روز

rayantejarat@imazrae.ir

بیماری های ویروسی قزل آلا

با خواندن این بخش شما به بیماری های ویروسی زیر آگاهی پیدا می کنید :

1 – آشنایی با ویژگی های عمومی عفونت های ویروسی

2 – آشنایی با بیماری VHS ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

3 – آشنایی با بیماری نکروز عفونی پانکراس IPN ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

4 – آشنایی با بیماری نکروز عفونی بافت های خونساز IHN ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

5 – آشنایی با بیماری ویرمی بهاره کپور ماهیان ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

6 – آشنایی با بیماری ویروسی نوزاد اردک ماهی PFRD ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

7 –  آشنایی با بیماری ویروسی گربه ماهی روگاهی CCVD ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

8 – آشنایی با بیماری ویروسی آبله کپور  Carp pox ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

9 –  آشنایی با عفونت ناشی از هرپس ویروس سالمونیس ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

10 – آشنایی با بیماری لنفوسیستیس ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

11 - آشنایی با بیماری ایریدو ویروسی شانک RSIVD ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

12 – آشنایی با بیماری زگیل یا پاپیلوماتوز و گل کلم مار ماهی مهاجر ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

13 - آشنایی با آزردگی مغزی و شبکیه ای ویروسی VER ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

14 - آشنایی با بیماری هموراژیک ماهی علفخوار GCHD ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

15 - آشنایی با بیماری التهاب کیسه شنای کپور ماهیان SBI ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

16 - آشنایی با بیماری نکروز پوستی قرحه ای UDN ، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

17 - آشنایی با بیماری عارضه زخمی همه گیر  EUS- نقاط قرمز  RSD – گرانولوماتوز قارچی  MG، عامل ، علائم و ماهیان حساس به این بیماری

18 - آشنایی با بیماری نکروز ویروسی گلبول های قرمز VEN ، عامل و علائم بیماری

مقدمه

یکی از بیماریهایی که بیشترین تلفات را وارد می کنند بیماریهای ویروسی هستند.

ویروس حاوی مولکول اسید نوکلوئیک می باشد که توسط پوششی از گلیکو پروتئین به نام کاپسید احاطه شده است . کاپسید همچنین اتصال و نفوذ ویروس به سلول میزبان را تسهیل می کند . ویروس برای تکثیر خود به ساختارهای سازنده سلول میزبان وابسته است به عبارت دیگر انگل اجباری میزبان خود است .

یکی از مهمترین مشکلات در زمینه کنترل بیماری های ویروسی ، تعیین حامل های ویروس در بین جمعیت های پرورشی است . همه گیر شناسی در مورد بیماری های ویروسی نسبت به سایر انواع بیماری ها اهمیت بیشتری دارد . پیشگیری و کنترل بیماری های ویروسی مخصوصاً در بین ماهیان پرورشی کار بسیار دشواری است زیرا هیچ آنتی بیوتیک یا ترکیب شیمیایی دیگری برای متوقف کردن رشد ویروس یا کشتن آن وجود ندارد لذا استفاده از روشهای آزمایش و کشتار ، قرنطینه و محدود کردن نقل و انتقال ، رعایت بهداشت و ضد عفونی تنها راه کنترل بیماری ویروسی در بین ماهیان است .

ویژگی های عمومی عفونت های ویروسی :

  • وابسته به دما می باشند .
  • نسبت به میزبان اختصاصی عمل می کند ( بطور مثال می تواند تنها لارو ها را درگیر کند )
  • یکی از نشانه های عفونت های ویروسی حضور گنجیدگی ها است .

سپتی سمی هموراژیک ویروسی  VHS یا اکتود ( چشم تلسکوپی )

عامل : رابدو ویروس

ماهیان حساس : مخصوص قزل آلای رنگین کمان است و از انگشت قد تا بازاری را درگیر می کند .

بیماری بروز فصلی دارد . در اواخر زمستان و اوایل بهار و در دمای ْc 10 – 15 بروز می کند .

علائم :

به سه شکل مشاهده می شود :

1 – حاد : رنگ تیره به همراه اگزوفتالمی یک طرفی ، خونریزی های داخلی و خارجی .

2 – مزمن : تیرگی رنگ به همراه اگزوفتالمی دو طرفه ، آسیت ، مایع ادماتوز خون آلود در پشت کره چشم ، کم خونی شدید در اثر تأثیر ویروس بر بافتهای هماتوپوئیک خونساز کلیه توأم با استسقاء .

3 – عصبی : شنای چرخشی ( به سمت بستر یا مرکز نرده های خروجی ) ، دیواره شکمی منقبض و جمع شده . در این فرم بیماری کم خونی مشاهده نمی شود . فرم عصبی شکل پایانی یک همه گیری است که فقط با مشاهده حرکت ماهیان در آب قابل تشخیص است .

لوله گوارش خالی و فاقد ترشحات موکوسی شدید ، مرگ کاذب ( تجربه نزدیک به مرگ ) ، تیرگی کلی رنگ بدن ، رگه های خونریزی در بین لایه های عضلانی به وضوح مشاهده می شود.

تیرگی رنگ و اگزوفتالمی VHS

 

خونریزی داخلی VHS

نوزادان و ماهیان مولد به این بیماری مبتلا نمی شوند و همانطور که گفته شده از انگشت قد تا بازاری را درگیر می کند . راه انتقال و نفوذ عامل بیماری زا آبشش است . انتقال افقی ( تماس مستقیم و ماهیان منجمد آلوده به ویروس ) است . انتقال عمودی ندارد . از راه دهانی منتقل نمی شود ( بر خلاف  IPN و  IHN) . ماهیان شفا یافته از بیماری تا حدودی مصونیت پیدا می کنند . این بیماری در شرایط نامساعد از قبیل حمل و نقل ، درجه حرارت پائین آب و ... تظاهر پیدا می کند . مهمترین مخزن آلودگی در این بیماری ماهیان زنده حامل یا آلوده است .

نکروز عفونی پانکراس  IPN یا انتریت کاتارال حاد

عامل : بیرنا ویروس .

ماهیان حساس : آزاد ماهیان در مرحله تغذیه فعال .

شیوع بیماری در اوایل فصل بهار همراه با گم شدن هوا است . ( بیشترین مرگ و میر درْC 10- 14 رخ می دهد و در بالاتر از این دما میزان مرگ و میر کاهش می یابد  ) . بیماری به دو شکل حاد و تحت حاد مشاهده می شود . ماهیانی که در آبهای سخت پرورش داده می شوند علائم بیماری را نشان نمی دهند و فقط حامل هستند .

علائم :

ظاهری : بی اشتهایی با کاهش وزن و کم خونی و بی حالی ، تیرگی رنگ همراه با اگزوفتالمی ، تورم شکم ، عدم تعادل ، پیچش و چرخش ، خونریزی های بطنی ، تلألو آبی رنگ در هنگام چرخش ، تیرگی باله پشتی ، علائم عصبی ، ماهیان آلوده به عمق آب فرو رفته و یا در مقابل جریان مقاومت نکرده و به سمت خروجی شسته می شوند ، وجود مدفوع به صورت یک لوله باریک از مخرج آویزان می شود .

داخلی : بعد از کالبد شکافی ، لوله گوارشی مملو از ترشحات مخاطی سفید ( بدون رنگدانه صفرا ) ، کبد و طحال کم خون بوده و پتشی هایی در منطقه زوائد پیلوریک مشاهده می شود . نکروز شدید پانکراس به همراه گنجیدگی هایی در آن قابل مشاهده است .

مهمترین منبع ویروس مایع تخمدانی و اسپرمی ماهیان آلوده ، مدفوع و ترشحات روده ای آنهاست . به منظور نمونه برداری برای آزمایشگاه از کلیه و پانکراس استفاده می شود .

درمان : گنجاندن یدور پلی وینیل پیرولیدون یا  PVP-I در جیره غذایی بچه ماهیان می تواند مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش دهد .

  • قرار دادن ماهیان در آبهای عاری از ویروس به مدت 6 ماه اول زندگی در درمان بیماری مفید است .
  • ویروس می تواند از طریق آبشش ( مثل  VHS ) و از راه خور اکی ( بر خلاف  VHS  ) وارد بدن شود .
  • کپور ماهیان و شگ ماهیان می تواند حامل بیماری باشد . این بیماری انتقال عمودی و افقی دارد .
  • در این بیماری علائمی مانند دما ، استرس ، گونه ، سن و مقدار ویروس مهم اند اما جنسیت نقشی ندارد .
  • پرندگان ماهی خوار ، پستانداران و جوندگان یا بطور مکانیکی توسط پر ، بال و نوک و یا از طریق بیولوژیک ( مثلاً مدفوع ) می توانند حاملین و ناقلین بیماری باشند .

بیماری نکروز عفونی بافت های خونساز IHN

عامل : رابدو ویروس .

ماهیان حساس : آزاد ماهیان ( در سنین کمتر از 2 ماه ( لاروی ) می باشند ) .

این بیماری پس از مدتی از شروع تغذیه فعال آغاز می شود . به دو شکل حاد و تحت حاد مشاهده می شود .

انتقال از طریق تماس مستقیم ، خورده شدن لاشه های آلوده ، سایر روش های افقی و همچنین استفاده از تخم ها یا بچه ماهیان بدست آمده از مولدین آلوده می باشد . این بیماری انتقال افقی و عمودی دارد . انگل های خارجی مثل زالو و سخت پوستان می توانند در انتقال بیماری مؤثر باشند . در صورت نیاز به  استفاده از امعاء و احشاء آزاد ماهیان برای تغذیه نوزادان بایستی آنها را پاستوریزه کرد . وضعیت تغذیه ای ماهی بیمار و شوری آب بر این بیماری اثر می گذارد . مهمترین منبع ویروس کلیه ، طحال یا مایعات تخمدانی و اسپرمی است .

علائم :

علائم این بیماری شبیه به سایر بیماری های ویروسی است اما به طور اختصاصی سبب از بین رفتن  بافتهای خون ساز ( قسمت قدامی کلیه ) می شود . بچه ماهیان بی حال ، دارای شنای مارپیچی و عمودی ، رنگ تیره ، کم خونی ( مشخص ترین نشانه بیماری ) و رنگ پریدگی اندامها ، اگزوفتالمی ، انبساط شکم همراه با آب آوردگی و وجود پتشی در قاعده باله ها می باشند . ممکن است قالب های مدفوعی سفید یا خاکستری در ناحیه مخرج دیده شود . پر بودن روده از مایعات موکوسی آغشته به رنگ صفرا ( آغشته بودن به رنگ صفرا نشانه فعال بودن صفرا است که این نشانه در بیماری  IPN  مشاهده نمی شود ) ، hayper activity یا پیش فعالی ( ماهی قزل آلای آلوده در ساعات غیر از غذا دهی پیش فعالی نشان می دهد بطور مثال در یک پریود زمانی شنای چرخشی دارد یا در طول استخر حرکات رفت و برگشتی دارد که این حرکات عادی نیست ) ، مرگ کاذب و تیرگی باله پشتی .

بی حالی بچه ماهیان IHN

تشخیص : مشخص کردن حامل های بیماری فقط با جدا کردن ویروس از تخم و تراوشات تناسلی ماهیان مولد امکان پذیر است .

پیشگیری : افزایش دما با بالای ْc 15 همه گیری بیماری را متوقف  می کند و حتی ویروس را از بین می برد .

ویرمی بهاره کپور ماهیان یا آب آوردگی ( استسقاء ) عفونی کپور ماهیان  IDC  یا  SVC

عامل : یک رابدو ویروس کارپیو

یک سپتی سمی هموراژیک است . در هر سنی ممکن است کپور ماهیان را مبتلا کند ( مخصوصاً کپور معمولی ) . در بهار ( فصلی که در آن کپور ها به استخر های پرورشی رها می شوند ) با گرم شدن آب ها ( ْc15 – 20 ) همه گیری های شدید رخ می دهد .

 دارای سه شکل حاد ، تحت حاد و مزمن است . ( حالات دیگر بیماری نیز گزارش شده است . 1 – حالت کاشکتیک یا لاغری مفرط : که بر خلاف اشکال دیکر نه مایع آسیتی دارد و نه زخم های جلدی . از نشانه های آن لاغری عمومی ، فرو رفتگی چشم ها و از بین رفتن قسمتی یا تمام باله های شنا است . 2 - شکل روده ای : که در آن روده در قسمت میانی و انتهایی دچار آماس حاد شده ، لایه های مخاطی روده به رنگ قرمز تیره درآمده و لوله گوارشی پر از موکوس قرمز خون آلود می شود).

منبع و حامل ویروس لای ماهی ( نوعی ماهی است که ویروس از طریق این ماهی منقل می شود ) است ( لاک پشت ها و ماهی های هرز نیز می توانند حامل عفونت باشند ) . به شکل مزمن این بیماری که در تمام طول سال رخ می دهد تورم سرخین پوست کپور  ماهیان (Carp Erithrodermatit ) هم اطلاق شده است . شکل مزمن حالت تبعی شکل حاد است . بیماری انتقال افقی دارد . انگلهای پوستی مانند شپشک ماهی یا آرگولوس و پرندگان ماهی خوار ممکن است در انتقال نقش داشته باشند . راه ابتلا در شکل حاد محتملاً آبشش هاست . عامل بیماری از راه پوست نفوذ می کند . استرس هایی از قبیل نقل و انتقالات ، گرسنگی طولانی ، تغییرات درجه حرارت و محبوس نگه داشتن ماهیان می تواند به ظهور بیماری کمک کند.

علائم :

در شکل حاد : خیز اندام های داخلی - کم خونی عمومی - بیرون زدگی چشم ، خونریزی در کیسه شنا - برآمدگی فلس ها - روده ها پر از مواد غذایی انباشته - قرمزی مخرج و خونریزی در پوست و اطراف مخرج - واضح ترین و شایع ترین علامت شکل حاد جمع شدن مایع در حفره شکمی است .

در شکل مزمن : ضایعات پوستی که کاملاً قرحه ای می شوند – ضایعات در باله های شنا .

بیماری ویروسی نوزاد اردک ماهی PFVD ( طاعون اردک ماهی )

این ویروس عامل همان بیماری قدیمی بنام آب آوردگی مغز یا هیدروسفالوس یا بیماری قرمز است . نام دیگر بیماری ، بیماری رابدو ویروسی نوزاد اردک ماهی است PFRD . عامل بیماری به ید حساس است . بیماری با تلفات شدید نوزاد اردک ماهیان پرورشی و انگشت قدها در بهار و با گرم شدن هوا مشخص می شود .

ماهیان حساس : میزبان اصلی این ماهی اردک ماهی است اما ماهیان علفخوار هم می تواند مبتلا شود ( بیماری ماهی علفخوار یک عفونت سیستماتیک است ) .

از طریق آب و تخم و غذای آلوده از بچه ماهیان مبتلا به بچه ماهیان سالم منتقل می شود ( انتقال افقی ) .

علائم :

انبساط و افزایش حجم جمجمه یا آب آوردگی سر ( هیدروسفالوس ) – بیرون زدگی چشم و خونریزی آبشش ها و پوست و قسمت فوقانی باله های شکمی و اطراف ناحیه دهانی و پشتی در میان عضلات – آسیب و کم رنگی آبشش ها به علت کم خونی – نکروز گلومرول ها و لوله های ادراری کلیوی .

اگر در بین ماهیان بالغ شیوع یابد ایجاد قرحه در پوست آنها می کند . ماهیان مبتلا تعادل خود را ازدست داده و در نزدیکی سطح آب به طور مارپیچی شنا می کنند .

بیماری ویروسی گربه ماهی روگاهی CCVD  

عامل : ایکتالورید هرپس ویروس

این ویروس میزبان تخصصی دارد و تنها بر روی تیره های یاخته ای ایکتالورید مانند CCO ( تخمدان گربه ماهی روگاهی ) رشد می کند .

ماهیان حساس : این بیماری در بچه ماهیان و انگشت قدها رخ می دهد .

 در فصول گرم سال ظاهر می شود ( کاهش دما تا کمتر از ْc 15 در درمان مؤثر است ) . در تمام بیماری های ویروسی شناخته شده ماهی ، یاخته های خوشه ای یا آسینی لوزالمعده معمولاً آلوده و مبتلا می شوند ولی در این بیماری این حالت دیده نمی شود . انتقال افقی و عمودی دارد .

پیشگیری : ضد غفونی تخم ها توسط یدوفور

علائم :

فقدان تعادل و حرکات شنای مارپیچی – قرار گرفتن بچه ماهیان به صورت عمودی در آب ( سر به سمت بالا ) – شنای عصبی ( به علت تأثیر ویروس بر مغز ) – لوله گوارشی عاری از غذ ا بوده ولی حاوی موکوس زرد به رنگ صفرا و معده متسع می باشد . پتشی در عضلات پوست - خونریزی عمومی داخلی و خارجی – انبساط شکمی در اثر تجمع مایعات ادماتوز زرد رنگ در آن – اگزوفتالمی .

آبله کپور  Carp pox

عامل : هرپس ویروس ها

ماهیان حساس : کپورهای پرورشی

این بیماری در زمستان خود را نشان می دهد .

علائم :

در اندام های داخلی هیچ تغییر یا علائمی مشاهده  نمی شود – روی بدن برجستگی های سفید رنگ ایجاد می شود .

عفونت ناشی از هرپس ویروس سالمونیس

اولین اندام مورد تهاجم ویروس ، کلیه و کبد است . بر روی محیط کشت  RTG-2 در دمای   ْc10 آثار آسیب شناسی سلولی را نشان می دهد . انتقال افقی و عمودی دارد .

ماهیان حساس : تنها گونه حساس قزل آلای رنگین کمان است .

علائم :

باعث ایجاد نکروز سلول های کبد و ایجاد گنجیدگی های داخلی سلولی در آن می شود – در اثر ابتلاء تجربی بچه ماهیان قزل آلای رنگین کمان یک بیماری حاد و کشنده ظاهر می شود که با بیرون زدگی چشم – تیرگی رنگ – خیز یا ادم شکمی و کم خونی مشخص شده و همچنین کلیه ها به رنگ روشن ولی غیر متورم می باشند .

لنفوسیستیس  Lymphocystis

عامل : ایرید ویروسی .

یک بیماری با سیر کند و مزمن است .دمای مطلوب رشد  ْc 23 – 25 است .

ماهیان حساس : در ماهیان دریایی بیشتر در ماهیان پهن مثل کفشک ماهیان دیده می شود و در ماهیان آب شیرین بیشتر در سوف ماهیان مشاهده می شود .

بیماری با خوراندن بافت های آلوده به ماهیان سالم گسترش می یابد . انگل های خارجی ممکن است در انتقال بیماری نقش داشته باشند .

علائم :

ضایعات و جراحات خارجی : ضایعات غده ای واضح با ماهیت دانه ای ، گره دار یا زگیلی بر روی پوست . ( در این حالت چنین به نظر می رسد که روی ماهی آرد پاشیده باشند ) .

در ماهیان آب شیرین این تغییرات معمولاً به باله های شنا و به ویژه باله دمی محدود می شود .

بیماری خود به خود محدود می شود – عامل بیماری در برابر کلرامفنیکل حساس است – این بیماری از نظر بهداشت عمومی حائز اهمیت است و ماهیان مبتلا به علت ظاهر زشت برای مصرف مناسب نیستند .

بیماری ایریدو ویروسی شانک  ( ماهی سیم قرمز دریایی )  RSIVD

ماهیان حساس : موجب تلفات شانک و هامور دریایی می شود – تلفات عمده در ماهیان نوجوان است .

علائم : بی حالی ، کم خونی شدید ، نقاط خونریزی در آبشش ها ، بزرگی طحال .

خونریزی در آبشش-شانک

زگیل یا پاپیلوماتوز ( Papillomatose ) و یا بیماری گل کلم مارماهی مهاجر و ماهی روغن

عامل : ارتومیکسو ویروس یا ویروس مارماهی

نام دیگر استوماتو پاپیلوما است . در آبهای شور ، شیرین و لب شور به یک نسبت دیده می شود .

علائم :

ضایعات زگیلی در سر ماهی بویژه در فکین و اطراف دهان به وجود می آید که ماهی در اثر آن نمی تواند غذا بخورد ضعیف شده و می میرد . این ضایعات می توانند به قسمت های خلفی بدن گسترش یافته و سر پوش آبششی و باله های شنا را در بر گیرند .

آزردگی مغزی و شبکیه ای ویروسی VER

عامل : از خانواده نوداویریده .

ماهیان حساس : نوزادان و نوجوانان ماهیان دریایی .

علائم :

اختلالات عصبی و رفتار های شنای غیر عادی ( ماریچی ، چرخشی یا وارونگی شکم در هنگام استراحت ) ، واکئولاسیون بافت های اعصاب مرکزی و لایه های هسته ای شبکیه است .

بیماری هموراژیک ماهی علفخوار  GCHD

عامل : یک رئو ویروس ( رئو ویروس ماهی علفخوار یا کپور علفخوار ) .

یک بیماری حاد و سخت است .

ماهیان حساس : بیشترین خسارت در ماهیان جوان و یک ساله . انگشت قد ها از ماهیان جوان حساس تر هستند .

بیماری در فصل تابستان و در آبهایی با درجه حرارت بالای ْc 25 بروز می کند .

علائم :

اگزوفتالمی توأم با خونریزی در چشم ها – خونریزی شدید داخلی و خارجی ( چشم ها ، قاعده باله ها و آبشش ، سرپوش آبششی ، حفره دهانی ، عضلات ، کبد ، کلیه ، طحال و دستگاه گوارش ) .

هموراژیک علفخوار

درمان : ریواس در درمان این بیماری مفید است .

التهاب کیسه شنای کپور ماهیان SBI

عامل : بدرستی مشخص نشده است اما عده ای معتقدند عامل آن همان رابیدوویروس کارپیو است .

وقوع و شیوع در تمام سنین . بیماری از طریق ماهی آلوده به سالم و از طریق آب و گل و لای منتقل می شود . این بیماری به دو شکل حاد و مزمن دیده می شود . بهترین محل نمونه گیری محتویات کیسه شنا است .

پیشگیری : خشک کردن استخر و بکار بر دن Cacl2  ( کلرور کلسیم ) در کنترل بیماری مفید است – بیماری در دماهای بالا اتفاق می افتد و با کاهش دما بیماری کنترل می شود .

علائم خارجی :

بر هم خوردن تعادل – شنا بر روی یک پهلو با بدن خمیده به همراه پیچ و تاب های ناگهانی و چرخش – در مراحل نهایی بیماری ماهی سر خود را به عمق آب برده و دم خود را در سطح آب به حرکت در می آورد – حفره شکمی این ماهیان در قسمت خلفی متورم می شود – نقاط یا خال های قهوه ای مایل به سیاه بر روی کیسه شنا وجود درد - دیواره کیسه شنا تا عرض یک سانتی متر ضخیم و تیره رنگ شده و داخل آن مایع تجمع می یابد – ظهور کانون های نکروزی بر روی کیسه شنا.

نکروز پوستی قرحه ای  ( زخمی ) UDN

عامل : مشخص نشده است . به احتمال زیاد چندین عامل همزمان بیماری را بوجود می آورند .

ماهیان حساس : در آزاد ماهیان ماده بالغ ( تخم ریز ) دیده می شود . در ماهیان مهاجری که از محیط آب شور به آب شیرین حرکت می کنند ( آنادرموس ) بیشتر دیده می شود .

در این بیماری جنسیت مهم است ( تلفات و آلودگی در نرها نادر است ) .در آبهای سرد مشاهده می شود ( با افزایش دمای آب از شیوع آن کاسته می شود ) . بیماری به استرس حساس است ( استرس بعد از تخم ریزی یک عامل مهم است ) . این بیماری در رودخانه ها نیز قابل مشاهده است . انتقال این بیماری به صورت افقی است . از جهاتی شبیه به عارضه زخمی همه گیر ( EUS ) می باشد .

علائم :

علائم داخلی مشخصی ندارد اما در علائم خارجی ، ماهیان بیمار به درجات مختلف آلودگی قارچی را نشان می دهند – نکروز پوستی به وسیله لکه های خونریزی مدور به اندازه سکه ( بیماری خال های لکه ای طاسی ) – بعضی از ماهیان بیمار علائم عصبی نشان داده به طوری که با دهان باز خارج از سطوح آب بی حرکت می مانند .

نکروز پوست قرحه ای

عارضه زخمی همه گیر  EUS- نقاط قرمز  RSD گرانولوماتوز قارچی  MG

عامل : یک رابدو ویروس .

یک بیماری همه گیر فصلی با تلفات دسته جمعی ماهیان .

ماهیان حساس : ماهیان آب شیرین و مصب رودخانه – کپور های چینی و علفخوار را نیز آلوده می کند .

بیماری در فصل سرد و بعد از بارندگی های شدید ایجاد می شود . این بیماری از برخی جهات شبیه نکروز پوستی – قرحه ای آزاد ماهیان ( UDN) است .

علائم :

بی اشتهایی ، تیرگی رنگ ، حرکات شدید ، دانه های قرمز ، زخم های کم عمق بزرگ قرمز یا خاکستری ( در سطح پهلویی و پشتی ) ، ضایعات سطحی پهلویی و پشتی . عضلات ناحیه دم را درگیر می کند و بخش وسیعی از عضلات از بین رفته و همچنین ماهی شنای نا متعادل دارد .

نکروز ویروسی گلبول های قرمز  VEN

عامل : ایریدو ویروس .

باعث نکروز در گلبول های قرمز و ایجاد گنجیدگی در داخل آنها می شود .

مطالب مرتبط :

بیماری های باکتریایی

بیماری های قارچی قزل آلا

بیماری های انگلی قزل آلا

بیماری های محیطی قزل آلا

بیماری های تغذیه ای قزل آلا

واژه نامه