وابسته به پارک علم و فناوری

استان چهارمحال و بختیاری

0383 222 9646

شنبه-پنجشنبه 24 ساعت شبانه روز

rayantejarat@imazrae.ir

نکات فنی دوره انکوباسیون (تخم­ پروری) ماهی قزل آلای رنگین کمان


مهم ­ترین نکاتی که در مدت زمان انکوباسیون تخم ها (یا همان مدت زمانی که طول می کشد تا تخمه ­گشایی انجام گیرد و ماهی وارد مرحه لاروی شود ) باید به آن ها توجه شود را می توان به شرح زیر بیان کرد:

  • به طور کلی سعی کنید تا زمانی که علایم چشم­ زدگی بر روی تخم ها ظهور پیدا نکند، از تابش مستقیم و غیر مستقیم نور(طبیعی و مصنوعی) جلوگیری نمایید و در این راستا به هیچ عنوان از لامپ های مهتابی در سالن انکوباسیون تخم، استفاده نشود.

  • حداقل تا زمان چشم ­زدگی تخم ها، از ضربه و تکان­ های شدید به تراف­ ها و سینی­ های محتوی تخم جلوگیری کنید.

  • دقت داشته باشید که پس از گذشت زمانی بعد از لقاح، تخم ها بسیار حساس هستند و بنابراین لازم است که از 48 ساعت بعد از لقاح تا زمانی که تخم­ ها به مرحله چشم ­زدگی برسند به هیچ عنوان جابه جایی در تخم ها صورت نگیرد.

  • ثابت ماندن دمای آب ورودی به سالن انکوباسیون و جلوگیری از نوسانات آب بسیار مهم می­ باشد بنابراین باید عادت کرد که به صورت مداوم دمای آب کنترل شود.

  • تامین اکسیژن در حد اشباع یکی از نکات اساسی برای سلامت تخم ها می باشد پس حتما آن را جدی بگیرید.

  • حتما به صورت مداوم و منظم ، ضدعفونی کردن تخم ها با مواد قارچ کش (مالاشیت سبز و فرمالین) و مواد ضد ویروس (آیودین) را حداقل تا زمان چشم زدگی جدی بگیرید.

 

enlightenedنکته مهم1: در صورت استفاده از مواد شیمیایی حتما مراقب سلامت خود باشید و از برخورد این مواد با پوست و یا چشم جدا خودداری کنید.

enlightenedنکته مهم 2: در صورت استفاده از مالاشیت سبز از ورود آب خروجی از تراف ها به آب های جاری و دارای موجود زنده جدا جلوگیری نمایید.

  

  • پس از چشم زدن تخم ­ها شما مجاز به جابه جایی آن ها هستید .در اینجا لازم است تا تخم های مرده (سفید شده) را از طریق سیفون کردن یا استفاده از آب نمک 10% و یا با استفاده از ماشین­ های شمارش گر و جداکننده تخم های سالم، جدا نمایید. (آب نمک 10% شامل حل کردن 100 گرم نمک در 1 لیتر آب می باشد).


نکته بسیار مهم:

تخم ­های لقاح یافته که تخم سبز نیز نامیده می شوند را می توان پس از جذب کامل آب و سفت شدن پوسته، بدون صدمه دیدن جنین جابه جا و شمارش کرد. بنابراین حتما دقت داشته باشید که در زمان جذب آب و 48 ساعت بعد از لقاح تا رسیدن به مرحله چشم زدگی، به دلیل این که تخم ها نسبت به ضربات مکانیکی و نور به شدت حساس هستند از هرگونه دستکاری و نقل و انتقال تخم ها جدا خودداری کنید.


مطالب مرتبط:

تاسیسات و کانال های تفریخ تخم

مدیریت پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان

روش های تکثیر ماهی قزل آلای رنگین کمان

سیستم های مدار بسته در پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان