وابسته به پارک علم و فناوری

استان چهارمحال و بختیاری

0383 222 9646

شنبه-پنجشنبه 24 ساعت شبانه روز

rayantejarat@imazrae.ir

درجه حرارت مناسب جهت پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان

به طور کلی دامنه­ های دمایی که در بحث پرورش ماهی قزل­ آلای رنگین کمان با آن ها مواجه هستیم و برای ما بسیار مهم خواهند بود را می ­توان به شرح زیر اعلام کرد:

  • 15 درجه­­ سانتی­ گراد: دمای بهینه رشد برای ماهی قزل ­آلای رنگین­کم ان می­ باشد و هرچقدر که دمای آب از این میزان کمتر و یا بیشتر شود، میزان رشد کاهش می ­یابد.

  • 12-18 درجه­ سانتی­ گراد: این دامنه ­دمایی را می ­توان به عنوان بازه­ ی تغییرات دمای آب برای رشد اقتصادی قزل­ آلا تعریف کرد؛ زیرا کنترل دمای آب در حد بهینه 15 درجه سانتی­ گراد تنها در مراکز دارای سیستم مداربسته امکان­ پذیر است. بر این اساس دمای 12-18 درجه به عنوان حدمطلوب حرارتی برای رشد اقتصادی ماهی در نظر گرفته می­شود.

  • 20 درجه­ سانتی ­گراد: حداکثر دمایی است که ماهی قزل­ آلا می­ تواند بدون تحمل استرس زیادی به تغذیه و رشد خود ادامه دهد؛ در این شرایط لازم­ است حتما تا میزان تغذیه را کاهش داده و سایر عوامل کیفی آب به ویژه اکسیژن محلول را کنترل کرد تا بتوان از بروز تلفات جلوگیری نمود. بنابراین در شرایط مذکور لازم است تا از هواده­های مناسب در نقاط مختلف استخرپرورشی استفاده کرد.

  • 22 درجه ­سانتی­ گراد: حد نهایی تغذیه قزل­ آلا است؛ زیرا در این شرایط از یک طرف میزان اکسیژن­ محلول در آب کاهش­ یافته و از سویی­ دیگر نیاز اکسیژنی ماهی به دلیل سوخت­ وساز بالاتر بدن، بیشتر می­ شود؛ بنابراین در دماهای بیش از 22 درجه ­سانتی­ گراد باید از غذادهی به ماهی به طور کامل خودداری کرد در غیر این صورت بروز تلفات حتمی است.

  • 4 درجه ­سانتی ­گراد: این دما حد پائینی قطع تغذیه است؛ در این شرایط شدت فعالیت­ های سوخت­ وساز بدن به میزان قابل ­توجهی کاهش می­ یابد و ماهی قزل­ آلا اشتهایی برای خوردن غذا نشان نمی­ دهد؛ در این شرایط می­توان در ساعات گرم روز به ماهیان غذا داد.

  • 25 درجه­ سانتی­ گراد: حداکثر دمایی است که ماهی قزل­ آلا می­ تواند به زندگی خود ادامه دهد؛ در این شرایط ماهی قزل تنها برای مدت کوتاهی قادر به ادامه زندگی­است و طولانی­ شدن این مدت موجب بروز تلفات دسته ­جمعی در توده ماهیان خواهد شد.

 

enlightenedنکته 1: منابع آبی دارای درجه­ حرارت پایین­ تر از 12 درجه­ سانتی­ گراد مناسب برای احداث مراکز تکثیر می­ باشند.

enlightenedنکته2: در صورتی که منبع آب مزارع پرورش قزل­ آلا دارای دمای بیشتراز 18 درجه­ سانتی­ گراد باشد، با خطر بروز تلفات به ویژه در ماه­ های گرم سال روبه ­رو خواهیم بود.


مطالب مرتبط:

خصوصیات فیزیک و شیمیایی آب برای پرورش قزل آلا

هوادهی در استخرهای پرورش ماهی

مدیریت پرورش ماهی قزل آلا

سرعت مجاز جریان آب برای پرورش قزل آلا